Boeing’in yaptığını Harran Üniversitesi de Yaptı

Harran Üniversitesi duyurduğu yeni projenin ilk adımlarının atıldığını açıkladı.
Osman Bey kampüsünde 20 dekarlık uygulamalı Dijital Tarım Üssü projesini ilk aşaması olan spektral kamera yüklü dron’larla azot ve nem değişimine bağlı bitki gelişimi yapay analiz programının tamamlandığı duyuruldu.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, şu ifadelere yer verdi;

“HRÜ Osmanbey kampüsünde 20 dekarlık uygulamalı Dijital Tarım Üssü projemizin pamuk üretiminin ilk aşaması olan spektral kamera yüklü dron’larla azot ve nem değişimine bağlı bitki gelişimi yapay zeka analizi programı başarılı bir şekilde tamamlandı. Ekim’de çiftçi çalıştayı olacak.”

Projenin ikinci aşamasında ise dikkatlerden kaçmayan bir gelişmeden bahsedildi. Söz konusu gelişme ağır yüklü dron’ların üniversite tarafından üretilmiş olmasıydı. Rektör Çelik, projenin ikinci aşamasından bahsederken; “Ekibimiz tarafından imal edilerek üretilen ve ağır yük taşıyan otonom dron’lar ile havadan müdahale edilerek hassas tarım üssümüz yönetilecektir.” ifadelerine yer verdi. Rektör Çelik’in bahsettiği ağır yük taşıyan otonom dron’lar daha önce Havacılık devi Boeing tarafından yapıldığı görülmüştü.

Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, projenin ikinci aşamasını şu sözleri ile açıkladı;

“Projenin 2. aşamasında ise her bitki türüne özel tasarlanan bilgisayar programlarından alınan gerçek zamanlı veriler, yine kendi ekibimiz tarafından imal edilerek üretilen ve ağır yük taşıyan otonom dron’lar ile havadan müdahale edilerek hassas tarım üssümüz yönetilecektir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir