Urfa’da Suriyelilere Yönelik Çalıştay Yapıldı

Haliliye İlçesi Kaymakamı Metin ESEN, İl Göç İdaresi Müdürü Fatih IŞIK , Haliliye Yazı İşleri Müdürü A. Ruhi ÇAT, Uluslararası Çalışma Grup Başkanı Mesut ÇAKIR ve Mahalle Muhtarları katıldı.

Kaymakam Metin ESEN yaptığı konuşmada “ İlçemiz geçici koruma altında bulunan Suriyeli sayılarında, ülkemizin önde gelen ilçelerinden biridir. Muhtarlarlarımızla çalıştay ve istişare toplantıları ile, sosyal uyuma yönelik yerel düzeydeki yaklaşım ve politikaların teşvik edilmesi, muhtarlarımızın bilgilendirilmesi, mahalle düzeyinde yaşanan sorunların tespit edilerek çözüm önerilerinin sunulması ve yabancılar ile ev sahibi toplum arasındaki sosyal uyumun güçlendirilmesini amaçlamaktadır.

Muhtarlarımızla çalıştay ve istişare toplantıları, her iki topluma ulaşma ve etki etme kapasitelerinin yüksek olması sebebiyle mahalle muhtarlarına yönelik olarak organize edilmiştir. Farklı mahalle ve ilçelerdeki hizmetlerin çeşitliliği göz önüne alındığında, sosyal uyumda karşılaşılan zorlukların, toplumlar arası gerilimlerin ve algıların tespit edilmesinde, toplumlara ulaşmada ve onları gerekli hizmetlere yönlendirmede muhtarların rolü önem taşımaktadır. Muhtarlar tarafından sosyal gerilimlerin ve koruma risklerine ilişkin göstergelerinin önceden tespit edilebilmesi,

Muhtarlar ve diğer paydaşlar arasındaki koordinasyonun kuvvetlendirilmesi, Muhtarlar tarafından edinilen bilgilerin algıları ve söylemleri olumlu yönde etkilemesi ve yanlış algıların zamanla ortadan kaldırılmasının sağlanmasında Muhtarlarımıza büyük bir görev düşmektedir. Muhtarlarımızın bu görevlerini başarıyla yerine getireceğine inanıyorum. Muhtarlarımızla bu çalıştay ve istişare toplantısını koordine eden İl Göç İdaresi Müdürü Fatih IŞIK ve arkadaşlara teşekkür ederim.” Dedi. Karşılıklı soru cevaplarla toplantı sona erdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir